s PP

Proč

123431017_10225792315101317_856277315161

s PP.

Borderka s pp má:

1.

Rodiče, jejichž jméno znáte.

2.

Rodiče, kteří nejsou příbuzní (typu matka a syn)

3.

Rodiče, kteří nebyli nakryti příliš mladí (méně než 18 měsíců) ani příliš staří (u feny 8 let)

4.

Zdravé rodiče vyšetřené na dědičné oční vady v nedávné době, rodiče, kteří netrpí na dysplazii.

5.

Jistotu, že neonemocní na CEA ani TNS.

6.

Jistotu, že neonemocní na žádnou genetickou nemoc, na kterou má aspoň jeden rodič test s výsledkem normal (CL, GG. IGS, SN, MH, MDRI1)

7.

Jistotu, že i po patnácti letech zná jméno svého chovatele.

8.

Možnost účastnit se výstav.

9.

Možnost účastnit se chovu při splnění zdravotní vyšetření. 

PROČ JE POTŘEBA VYBÍRAT CHOVATELE

Jak poznat zdravé štěňátko, aneb rozdíl mezi chovatelem a množitelem.

 • Cílem chovatele je odchovat exteriérově a povahově kvalitní štěňata, která budou skvělými představiteli svého plemene. K chovu přistupuje s určitým záměrem a cílem. 

 • Cílem množitele je odchovat co nejvíce čehokoliv, bez ohledu na zdraví, povahu i exteriér, pouze s ohledem na vlastní zisk.

 

 

Čeho si všímat při návštěvě štěňátek?

 • I v období březosti a kojení vypadá fenka spokojeně a čistě

 • 8 týdnů po porodu fenky výrazně ztrácí srst, ale stále si zachovávají svoji eleganci a čistotu.

 • Feny nesmějí zapáchat, ani jevit jakékoli známky zanedbání, musí být stále veselé, čisté a radostné. Stačí se podívat, jak fenka - matka štěňat vypadá!

 • U množitele fenku málokdy vidíte!

 • Chovatel si vybírá kvalitní krycí psy, často platí horentní sumy za krytí v zahraničí. Výběrem sleduje určitý záměr a snaží se vybírat partnera pro fenku s ohledem na jeho naplnění a samozřejmě zdravotní výsledky. 

 • Rádoby chovatel má doma "svoje" psy a kryje s nimi stále dokola, aniž by zvažoval čistotu a zachování zdravé genetické populace. Je mu jedno jak budou štěňata vypadat a budou-li zdravá.

 • Solidní majitel se svojí fenkou aktivně sportuje případně vystavuje, je nedílnou součástí rodiny a to až do konce jejího života. Jeho jedinci/nec a štěňata působí čistým a pěstovaným dojmem a jsou plni radosti ze života.

 • U dlouholetého chovatele najdete i starší psy - seniory, kteří stejně jako štěňata nepůsobí ostýchavým, uzavřeným dojmem, jsou přátelští a mají radost z kontaktuí

 • u možitele jsou feny často drženy v mizerných podmínkách. Jsou doslova továrnou na štěňata, nikdy se nepodívají ven ze svých kotců, jsou vyčerpány opakovanými vrhy a po skončení této "kariéry", jsou utraceny nebo "darovány". Neseriozní chovatel se starých psů zbavuje - nejen, že jsou neproduktivní, ale mají zvýšené nároky na veterinární péči.

 • u dobrého chovatele rozmezí jeho chovu leží v obytné části domu, nebo v jeho nejbližším okolí, aby získala štěňata bezprostřední a blízký kontakt s člověkem.

 • Žádný soudný člověk při pohledu na umístění štěňat nastrkaných v chlívcích a kotcích jako králíci, na nepořádek a zápach, který "chov" zákonitě provází, by si štěně z takovýchto podmínek nekoupil. Ovšem množitelé jsou si této skutečnosti vědomi, a tak často nabízí, že štěně dovezou, nebo ho kupujícímu předají někde v garáži či před domem.

 • Dobrý chovatel nabízí svým štěňatům čisté umístění. Nabízí jim také různorodou obměnu: různé hračky, místo pro hraní, umožní jim setkání s jinými lidmi, dětmi, zvířaty. Poznají jízdu autem. Mají především dostatečný a zabezpečený prostor pro poznávání.

 • Nesolidní chovatel Vám "vrazí" štěně do ruky (bez jakýchkoliv či pouze s minimálními informacemi - aby co nejvíce ušetřil), vyinkasuje peníze a více se o Vás nestará. O jejich socializaci nemůže být ani řeč, protože člověka vidí jednou denně, když jim přinese žrádlo a vykydá kotec.

 • Zodpovědný chovatel se o svá miminka stará s radostí, aby jim nic nechybělo a byla zdravá, spokojen, zvídavá a šťastná. 

 • Průměrná cena štěňat v ČR je od 18 - 30 tis. Může být i vyšší při zahraničním nebo výjimečném krytí. Tato cena není na výdělek, nákladady na starost o fenku, zdravotní vyšetření, ceny krytí i samotná starost o vrh a jeho socializaci je opravdu velmi nákladná.

 • Množitelé se nestydí prodávat štěňata ve věku 5, 6 nebo dokonce čtyř týdnů. Vyžádejte si od chovatele váhy v jednotlivých týdnech! Nebojte se být otravní, ptejte se a nenechte si nic namluvit.

 • Chovatel Vám podá veškeré informace o VŠECH předešlých vrzích (data narození, rodiče), odchovaných štěňatech, jejich zdraví. Tyto informace Vám mohou být přístupny i na www stránkách chovatele. Předá rád tipy o péči, krmení, výchově. Požaduje od Vás adresu a nabízí kdykoliv možnost pomoci, pokud by nastal jakýkoliv problém.

 • Jak je tedy možné, že lidé žijící z množení psů, tak skvěle prosperují? Pochopitelně i tady platí zákon trhu. Je-li poptávka po levném "štěněti borderkolie"- je zákonitě i nabídka, kterou si množitelé nenechají ujít. Cena bez pp štěňat se dnes pohybuje na úrovni nestandartních štěňat, u štěňat v atraktivních barvách často na úrovni štěňat s pp. 

 • Štěňátka neodcházejí od svého chovatele dříve jak v 51. dni života. Jsou očkována a několikrát odčervena. Ve 3 měsících má štěně již kompletní očkování, které se aplikuje ve 3 dávkách v odstupu 2-3 týdnu. Odčervována jsou od 2 týdne pravidelně každých 14 dní.

 • U množitele jsou štěňata velmi často očkována až těsně při odběru nebo vůbec, mají škrkavky, dravčíky, blechy, záněty spojivek, nejsou kvalitně krmena (dnes můžete koupit granule od 17,- do 150,- Kč i více za 1 kilogram).

 • Dobrý chovatel si hraje jak se štěňaty tak i s ostatními. Štěňátka je vždy radostně vítají a stále si kolem hrají, dožadují se pozornosti, chtějí se mazlit, hrát si, drbat se.

 • Chovatel rozezná svá štěňátka. Popíše Vám jejich povahy, zvláštnosti. Štěňátka jej milují a důvěřují mu a rádi si s ním hrají.

 • U psů bez PP jedinců není možná žádná identifikace, útulky se plní, a nezodpovědní množitelé, kteří se postarali o její vznik jsou neznámí a její osud je nezajímá. Množitelé nejsou dohledatelní.

 • Štěňátko s PP nemá absolutně nic společného s výstavami. Průkaz původu u štěňátka Vám zajišťuje, že rodiče, zejména otec, štěňátka jsou opravdu border kolie.

 • Dobrý chovatel udržuje kontakt s majiteli i po prodeji štěněte. Zajímá se o jeho blaho, růst, pomáhá majiteli při řešení nejrůznějších situací. Je pro majitele štěňat rádcem a pomocníkem po celou dobu jeho života.

 • Vy jako laik nejste schopni u 7 týdenního štěněte poznat, zda otcem skutečně border kolie nebo australský ovčák nebo i jiné plemeno. Vidíte jen roztomilé klubíčko. A pak se jen divíme (při koupi štěněte bez PP), co nám mnohdy z toho našeho "bordeřího miminka" vyroste.

 • I chovatel, který odchová svůj první vrh může mít kvalitnější štěňátka než dlouholetý chovatel. Ať už odchová jen 1 vrh. Nebo bydlí v domku či bytě. Chovatelem se člověk nestává díky počtu odchovaných vrhů.

 • Chovatelem je člověk, který mnohdy obětuje nemalé peníze, ukrádá si z času, který by mohl být se svojí vlastní rodinou.

 • PP Vám nezajišťuje zdraví štěňátka, ALE zajišťuje, že rodiče podstoupili povinné zdravotní testy, že nikdy nebude trpět nemocemi, na které jsou rodiče geneticky testováni a že chovatel splnil veškeré podmínky nutné k chovu štěňat s pp. To slouží ke snížení ovlivnitelných rizik. 

 • Dobrý chovatel podá velmi rád informace o zdravotním stavu svých svěřenců. Vždy si zkontrolujte na daném dokladu, je-li skutečně od daného jedince. dysplazie kyčelního kloubu, dyspazie loketního kloubu a OCD se vyšetřují 1x za život, oční vyšetření je však platné pouze na 2 roky (u psa) a 3 roky (u feny) od jeho zhotovení. Genetické testy se provádí také pouze 1x za život. Pro borderkolie je jich k dispozici celá řada. Genetický profil se provádí také 1x za život a je neměnný.

 • Rodiče štěňat bez PP nejsou vyšetřeni na žádná dědičná onemocnění. Proto nikdy nemůžete vědět, co bude s vaší borderkou v budoucnosti a kolik vás bude stát veterinář nebo dokonce může vaše štěňátko onemocnět tak, že následky budou nevratné.

 • Další velmi rizikovou záležitostí je křížení nevhodně barevných jedinců jako např. merle x merle. Štěňata z těchto spojení mohou být hluchá, slepá, trpět epilepsií a mnoha dalšími nemocemi.

 

 

Formality při koupi štěněte:

 1. U chovatele podepište vždy kupní smlouvu

 2. Obdržíte také průkaz původu psa po jeho vystavení plemennou knihou, obvykle cca za 2 měsíce.

 3. Dostanete ještě očkovací průkaz, kde jsou zaznamenány data provedených očkování a odčervení, stejně tak jako příští termíny očkování a odčervení.

 4. Dále byste měli dostat podrobné informace o krmení - jeho četnost a složení - také pro budoucnost. Dobrý chovatel dává ke každému štěněti i menší množství krmení, popř. zajistí celý pytel, podá informace a kontakty na distributora krmiva. Také podá informace o dávkování.

 5. Dobrý chovatel Vám poskytne, nejlépe písemně, informace o výchově nebo výcviku nebo vás odkáže na potřebnou literaturu, informace o rodičích, kopie jejich zdravotních vyšetření, výstavních úspěchů, fotografie rodičů i Vašeho štěňátka, případně Vám věnuje pro štěňátko nějakou hračku či pamlsky

 6. Informuje Vás o možnosti v dospělosti Vašeho pejska nebo fenku uchovnit, založit si chovatelskou stanici a chovat štěňátka s PP. Rozhodně solidní chovatel nemá zájem, abyste na jeho štěňátkách "množili" bezpapíráky a toto Vám dá určitě najevo ( může to být zakotveno i v kupní smlouvě)

 7. Poskytne vám případné informace o vadách, díky kterým štěňátko do chovu neptatří.

článek je pouze osobním názorem autorky

 

/K jeho zpracování byly použity podklady chovatelské stanice Amundsen´s furrend)

bez PP

Borderka bez PP má:

2.

Strakatou barvu a někdy i vizuální a povahovou podobnost plemeni.